E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ravitaill-éier-en nachfüllen (D)ravitailler (F)
Stammformen ravitaill-éier-enravitaill-éier-travitaill-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echravitaill-éier-en
duravitaill-éier-s
hien/si,hatt/etravitaill-éier-t
mirravitaill-éier-en
dirravitaill-éier-t
siravitaill-éier-en
Passé composé
echhuravitaill-éier-t
duhuesravitaill-éier-t
hien/si,hatt/ethuetravitaill-éier-t
mirhuravitaill-éier-t
dirhuttravitaill-éier-t
sihuravitaill-éier-t
Plus-que-parfait
echhatravitaill-éier-t
duhasravitaill-éier-t
hien/si,hatt/ethatravitaill-éier-t
mirhateravitaill-éier-t
dirhatravitaill-éier-t
sihateravitaill-éier-t
Futur I
echwäert ravitaill-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ravitaill-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifravitaill-éier-en
dugéifsravitaill-éier-en
hien/si,hatt/etgéifravitaill-éier-en
mirgéiferavitaill-éier-en
dirgéiftravitaill-éier-en
sigéiferavitaill-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättravitaill-éier-t
duhässravitaill-éier-t
hien/si,hatt/ethättravitaill-éier-t
mirhätteravitaill-éier-t
dirhättravitaill-éier-t
sihätteravitaill-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierravitaill-éier!
Plurielravitaill-éier-t!
ravitaill-éier-t
ravitaill-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles