E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rayonnéieren ausstrahlen (D)rayonner (F)to eradiate (E)
Stammformen rayonnéierenrayonnéiertrayonnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrayonnéieren
durayonnéiers
hien/si,hatt/etrayonnéiert
mirrayonnéieren
dirrayonnéiert
sirayonnéieren
Passé composé
echhurayonnéiert
duhuesrayonnéiert
hien/si,hatt/ethuetrayonnéiert
mirhurayonnéiert
dirhuttrayonnéiert
sihurayonnéiert
Plus-que-parfait
echhatrayonnéiert
duhasrayonnéiert
hien/si,hatt/ethatrayonnéiert
mirhaterayonnéiert
dirhatrayonnéiert
sihaterayonnéiert
Futur I
echwäert rayonnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rayonnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrayonnéieren
dugéifsrayonnéieren
hien/si,hatt/etgéifrayonnéieren
mirgéiferayonnéieren
dirgéiftrayonnéieren
sigéiferayonnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrayonnéiert
duhässrayonnéiert
hien/si,hatt/ethättrayonnéiert
mirhätterayonnéiert
dirhättrayonnéiert
sihätterayonnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrayonnéier!
Plurielrayonnéiert!
rayonnéiert
rayonnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles