E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerreagéieren überreagieren (D)réagir excessivement (F)
Stammformen iwwerreagéiereniwwerreagéiertiwwerreagéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
ech
du
hien/si,hatt/et
mir
dir
si
Passé composé
echhunniwwerreagéiert
duhuesiwwerreagéiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerreagéiert
mirhunniwwerreagéiert
dirhuttiwwerreagéiert
sihunniwwerreagéiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerreagéiert
duhasiwwerreagéiert
hien/si,hatt/ethatiwwerreagéiert
mirhateniwwerreagéiert
dirhatiwwerreagéiert
sihateniwwerreagéiert
Futur I
echwäert iwwerreagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerreagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerreagéieren
dugéifsiwwerreagéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerreagéieren
mirgéifeniwwerreagéieren
dirgéiftiwwerreagéieren
sigéifeniwwerreagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerreagéiert
duhässiwwerreagéiert
hien/si,hatt/ethättiwwerreagéiert
mirhätteniwwerreagéiert
dirhättiwwerreagéiert
sihätteniwwerreagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerreagéier!
Plurieliwwerreagéiert!
iwwerreagéiert
iwwerreagéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéierenofreagéieren reagéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles