E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerreag-éier-en überreagieren (D)réagir excessivement (F)
Stammformen iwwerreag-éier-eniwwerreag-éier-tiwwerreag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
ech
du
hien/si,hatt/et
mir
dir
si
Passé composé
echhunniwwerreag-éier-t
duhuesiwwerreag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerreag-éier-t
mirhunniwwerreag-éier-t
dirhuttiwwerreag-éier-t
sihunniwwerreag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerreag-éier-t
duhasiwwerreag-éier-t
hien/si,hatt/ethatiwwerreag-éier-t
mirhateniwwerreag-éier-t
dirhatiwwerreag-éier-t
sihateniwwerreag-éier-t
Futur I
echwäert iwwerreag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerreag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerreag-éier-en
dugéifsiwwerreag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerreag-éier-en
mirgéifeniwwerreag-éier-en
dirgéiftiwwerreag-éier-en
sigéifeniwwerreag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerreag-éier-t
duhässiwwerreag-éier-t
hien/si,hatt/ethättiwwerreag-éier-t
mirhätteniwwerreag-éier-t
dirhättiwwerreag-éier-t
sihätteniwwerreag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerreag-éier!
Plurieliwwerreag-éier-t!
iwwerreag-éier-t
iwwerreag-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ag-éier-enofreag-éier-en reag-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles