E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofreag-éier-en abreagieren (D)défouler (F)
Stammformen ofreag-éier-enreag-éier-t ofofreag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (of-re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreag-éier-en of
dureag-éier-s of
hien/si,hatt/etreag-éier-t of
mirreag-éier-en of
dirreag-éier-t of
sireag-éier-en of
Passé composé
echhunnofreag-éier-t
duhuesofreag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetofreag-éier-t
mirhunnofreag-éier-t
dirhuttofreag-éier-t
sihunnofreag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatofreag-éier-t
duhasofreag-éier-t
hien/si,hatt/ethatofreag-éier-t
mirhatenofreag-éier-t
dirhatofreag-éier-t
sihatenofreag-éier-t
Futur I
echwäert ofreag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofreag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofreag-éier-en
dugéifsofreag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifofreag-éier-en
mirgéifenofreag-éier-en
dirgéiftofreag-éier-en
sigéifenofreag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättofreag-éier-t
duhässofreag-éier-t
hien/si,hatt/ethättofreag-éier-t
mirhättenofreag-éier-t
dirhättofreag-éier-t
sihättenofreag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreag-éier of!
Plurielreag-éier-t of!
ofreag-éier-t
ofreag-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ag-éier-eniwwerreag-éier-en reag-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles