E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reag-éier-en reagieren (D)réagir (F)
Stammformen reag-éier-enreag-éier-treag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreag-éier-en
dureag-éier-s
hien/si,hatt/etreag-éier-t
mirreag-éier-en
dirreag-éier-t
sireag-éier-en
Passé composé
echhureag-éier-t
duhuesreag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreag-éier-t
mirhureag-éier-t
dirhuttreag-éier-t
sihureag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreag-éier-t
duhasreag-éier-t
hien/si,hatt/ethatreag-éier-t
mirhatereag-éier-t
dirhatreag-éier-t
sihatereag-éier-t
Futur I
echwäert reag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreag-éier-en
dugéifsreag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreag-éier-en
mirgéifereag-éier-en
dirgéiftreag-éier-en
sigéifereag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreag-éier-t
duhässreag-éier-t
hien/si,hatt/ethättreag-éier-t
mirhättereag-éier-t
dirhättreag-éier-t
sihättereag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreag-éier!
Plurielreag-éier-t!
reag-éier-t
reag-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ag-éier-eniwwerreag-éier-en ofreag-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles