E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

realiséieren realisieren (D)réaliser (F)
Stammformen realiséierenrealiséiertrealiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrealiséieren
durealiséiers
hien/si,hatt/etrealiséiert
mirrealiséieren
dirrealiséiert
sirealiséieren
Passé composé
echhurealiséiert
duhuesrealiséiert
hien/si,hatt/ethuetrealiséiert
mirhurealiséiert
dirhuttrealiséiert
sihurealiséiert
Plus-que-parfait
echhatrealiséiert
duhasrealiséiert
hien/si,hatt/ethatrealiséiert
mirhaterealiséiert
dirhatrealiséiert
sihaterealiséiert
Futur I
echwäert realiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert realiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrealiséieren
dugéifsrealiséieren
hien/si,hatt/etgéifrealiséieren
mirgéiferealiséieren
dirgéiftrealiséieren
sigéiferealiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrealiséiert
duhässrealiséiert
hien/si,hatt/ethättrealiséiert
mirhätterealiséiert
dirhättrealiséiert
sihätterealiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrealiséier!
Plurielrealiséiert!
realiséiert
realiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles