E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reanim-éier-en reanimieren (D)réanimer (F)
Stammformen reanim-éier-enreanim-éier-treanim-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreanim-éier-en
dureanim-éier-s
hien/si,hatt/etreanim-éier-t
mirreanim-éier-en
dirreanim-éier-t
sireanim-éier-en
Passé composé
echhureanim-éier-t
duhuesreanim-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreanim-éier-t
mirhureanim-éier-t
dirhuttreanim-éier-t
sihureanim-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreanim-éier-t
duhasreanim-éier-t
hien/si,hatt/ethatreanim-éier-t
mirhatereanim-éier-t
dirhatreanim-éier-t
sihatereanim-éier-t
Futur I
echwäert reanim-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reanim-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreanim-éier-en
dugéifsreanim-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreanim-éier-en
mirgéifereanim-éier-en
dirgéiftreanim-éier-en
sigéifereanim-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreanim-éier-t
duhässreanim-éier-t
hien/si,hatt/ethättreanim-éier-t
mirhättereanim-éier-t
dirhättreanim-éier-t
sihättereanim-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreanim-éier!
Plurielreanim-éier-t!
reanim-éier-t
reanim-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anim-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles