E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rŽchelen rŲcheln (D)r‚ler (F)
Stammformen rŽchelenrŽcheltgerŽchelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echrŽchelen
durŽchels
hien/si,hatt/etrŽchelt
mirrŽchelen
dirrŽchelt
sirŽchelen
Passť composť
echhugerŽchelt
duhuesgerŽchelt
hien/si,hatt/ethuetgerŽchelt
mirhugerŽchelt
dirhuttgerŽchelt
sihugerŽchelt
Plus-que-parfait
echhatgerŽchelt
duhasgerŽchelt
hien/si,hatt/ethatgerŽchelt
mirhategerŽchelt
dirhatgerŽchelt
sihategerŽchelt
Futur I
echwäert rŽchelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerŽchelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrŽchelen
dugéifsrŽchelen
hien/si,hatt/etgéifrŽchelen
mirgéiferŽchelen
dirgéiftrŽchelen
sigéiferŽchelen
Conditionnel Passť composť
echhšttgerŽchelt
duhšssgerŽchelt
hien/si,hatt/ethšttgerŽchelt
mirhättegerŽchelt
dirhšttgerŽchelt
sihättegerŽchelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierrŽchel!
PlurielrŽchelt!
gerŽchelt
rŽchelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles