E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rŽchel-en rŲcheln (D)r‚ler (F)
Stammformen rŽchel-enrŽchel-tge-rŽchel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echrŽchel-en
durŽchel-s
hien/si,hatt/etrŽchel-t
mirrŽchel-en
dirrŽchel-t
sirŽchel-en
Passť composť
echhuge-rŽchel-t
duhuesge-rŽchel-t
hien/si,hatt/ethuetge-rŽchel-t
mirhuge-rŽchel-t
dirhuttge-rŽchel-t
sihuge-rŽchel-t
Plus-que-parfait
echhatge-rŽchel-t
duhasge-rŽchel-t
hien/si,hatt/ethatge-rŽchel-t
mirhatege-rŽchel-t
dirhatge-rŽchel-t
sihatege-rŽchel-t
Futur I
echwäert rŽchel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rŽchel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrŽchel-en
dugéifsrŽchel-en
hien/si,hatt/etgéifrŽchel-en
mirgéiferŽchel-en
dirgéiftrŽchel-en
sigéiferŽchel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-rŽchel-t
duhšssge-rŽchel-t
hien/si,hatt/ethšttge-rŽchel-t
mirhättege-rŽchel-t
dirhšttge-rŽchel-t
sihättege-rŽchel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierrŽchel!
PlurielrŽchel-t!
ge-rŽchel-t
rŽchel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles