E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mrechn-en umrechnen (D)convertir (F)
Stammformen mrechn-enrechen-t mmge-rechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechn-en m
durechen-s m
hien/si,hatt/etrechen-t m
mirrechn-en m
dirrechen-t m
sirechn-en m
Pass compos
echhunnmge-rechen-t
duhuesmge-rechen-t
hien/si,hatt/ethuetmge-rechen-t
mirhunnmge-rechen-t
dirhuttmge-rechen-t
sihunnmge-rechen-t
Plus-que-parfait
echhatmge-rechen-t
duhasmge-rechen-t
hien/si,hatt/ethatmge-rechen-t
mirhatenmge-rechen-t
dirhatmge-rechen-t
sihatenmge-rechen-t
Futur I
echwäert mrechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-rechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmrechn-en
dugéifsmrechn-en
hien/si,hatt/etgéifmrechn-en
mirgéifenmrechn-en
dirgéiftmrechn-en
sigéifenmrechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-rechen-t
duhssmge-rechen-t
hien/si,hatt/ethttmge-rechen-t
mirhttenmge-rechen-t
dirhttmge-rechen-t
sihttenmge-rechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen m!
Plurielrechen-t m!
mge-rechen-t
mrechn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechn-enausrechn-enberechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmatrechn-ennorechn-enofrechn-enoprechn-enrechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles