E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matrechn-en mitrechnen (D)compter avec (F)
Stammformen matrechn-enrechen-t matmatge-rechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechn-e mat
durechen-s mat
hien/si,hatt/etrechen-t mat
mirrechn-e mat
dirrechen-t mat
sirechn-e mat
Pass compos
echhumatge-rechen-t
duhuesmatge-rechen-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-rechen-t
mirhumatge-rechen-t
dirhuttmatge-rechen-t
sihumatge-rechen-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-rechen-t
duhasmatge-rechen-t
hien/si,hatt/ethatmatge-rechen-t
mirhatematge-rechen-t
dirhatmatge-rechen-t
sihatematge-rechen-t
Futur I
echwäert matrechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-rechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatrechn-en
dugéifsmatrechn-en
hien/si,hatt/etgéifmatrechn-en
mirgéifematrechn-en
dirgéiftmatrechn-en
sigéifematrechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-rechen-t
duhssmatge-rechen-t
hien/si,hatt/ethttmatge-rechen-t
mirhättematge-rechen-t
dirhttmatge-rechen-t
sihättematge-rechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreche mat!
Plurielrechen-t mat!
matge-rechen-t
matrechn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechn-enausrechn-enberechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmrechn-ennorechn-enofrechn-enoprechn-enrechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles