E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rechn-en rechnen (D)calculer (F)
Stammformen rechn-enrechen-tge-rechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechn-en
durechen-s
hien/si,hatt/etrechen-t
mirrechn-en
dirrechen-t
sirechn-en
Pass compos
echhuge-rechen-t
duhuesge-rechen-t
hien/si,hatt/ethuetge-rechen-t
mirhuge-rechen-t
dirhuttge-rechen-t
sihuge-rechen-t
Plus-que-parfait
echhatge-rechen-t
duhasge-rechen-t
hien/si,hatt/ethatge-rechen-t
mirhatege-rechen-t
dirhatge-rechen-t
sihatege-rechen-t
Futur I
echwäert rechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrechn-en
dugéifsrechn-en
hien/si,hatt/etgéifrechn-en
mirgéiferechn-en
dirgéiftrechn-en
sigéiferechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rechen-t
duhssge-rechen-t
hien/si,hatt/ethttge-rechen-t
mirhättege-rechen-t
dirhttge-rechen-t
sihättege-rechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen!
Plurielrechen-t!
ge-rechen-t
rechn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechn-enausrechn-enberechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmrechn-enmatrechn-ennorechn-enofrechn-enoprechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles