E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bralen prahlen (D)
Stammformen bralenbraaltgebraalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbralen
dubraals
hien/si,hatt/etbraalt
mirbralen
dirbraalt
sibralen
Pass compos
echhugebraalt
duhuesgebraalt
hien/si,hatt/ethuetgebraalt
mirhugebraalt
dirhuttgebraalt
sihugebraalt
Plus-que-parfait
echhatgebraalt
duhasgebraalt
hien/si,hatt/ethatgebraalt
mirhategebraalt
dirhatgebraalt
sihategebraalt
Futur I
echwäert bralen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebraalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbralen
dugéifsbralen
hien/si,hatt/etgéifbralen
mirgéifebralen
dirgéiftbralen
sigéifebralen
Conditionnel Pass compos
echhttgebraalt
duhssgebraalt
hien/si,hatt/ethttgebraalt
mirhättegebraalt
dirhttgebraalt
sihättegebraalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbral!
Plurielbraalt!
gebraalt
bralen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles