E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausréckel-en herausrücken (D)
Stammformen erausréckel-enréckel-t erauserausge-réckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckel-en eraus
duréckel-s eraus
hien/si,hatt/etréckel-t eraus
mirréckel-en eraus
dirréckel-t eraus
siréckel-en eraus
Passé composé
echhunnerausge-réckel-t
duhueserausge-réckel-t
hien/si,hatt/ethueterausge-réckel-t
mirhunnerausge-réckel-t
dirhutterausge-réckel-t
sihunnerausge-réckel-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-réckel-t
duhaserausge-réckel-t
hien/si,hatt/ethaterausge-réckel-t
mirhatenerausge-réckel-t
dirhaterausge-réckel-t
sihatenerausge-réckel-t
Futur I
echwäert erausréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-réckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausréckel-en
dugéifserausréckel-en
hien/si,hatt/etgéiferausréckel-en
mirgéifenerausréckel-en
dirgéifterausréckel-en
sigéifenerausréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhätterausge-réckel-t
duhässerausge-réckel-t
hien/si,hatt/ethätterausge-réckel-t
mirhättenerausge-réckel-t
dirhätterausge-réckel-t
sihättenerausge-réckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel eraus!
Plurielréckel-t eraus!
erausge-réckel-t
erausréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerréckel-enewechréckel-ennoréckel-enofréckel-enréckel-enverréckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles