E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerréckelen herüberrücken (D)
Stammformen eriwwerréckelenréckelt eriwwereriwwergeréckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckelen eriwwer
duréckels eriwwer
hien/si,hatt/etréckelt eriwwer
mirréckelen eriwwer
dirréckelt eriwwer
siréckelen eriwwer
Passé composé
echhunneriwwergeréckelt
duhueseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethueteriwwergeréckelt
mirhunneriwwergeréckelt
dirhutteriwwergeréckelt
sihunneriwwergeréckelt
Plus-que-parfait
echhateriwwergeréckelt
duhaseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethateriwwergeréckelt
mirhateneriwwergeréckelt
dirhateriwwergeréckelt
sihateneriwwergeréckelt
Futur I
echwäert eriwwerréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerréckelen
dugéifseriwwerréckelen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerréckelen
mirgéifeneriwwerréckelen
dirgéifteriwwerréckelen
sigéifeneriwwerréckelen
Conditionnel Passé composé
echhätteriwwergeréckelt
duhässeriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethätteriwwergeréckelt
mirhätteneriwwergeréckelt
dirhätteriwwergeréckelt
sihätteneriwwergeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel eriwwer!
Plurielréckelt eriwwer!
eriwwergeréckelt
eriwwerréckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles