E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechréckelen wegrücken (D)bouger, déplacer (F)
Stammformen ewechréckelenréckelt ewechewechgeréckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckelen ewech
duréckels ewech
hien/si,hatt/etréckelt ewech
mirréckelen ewech
dirréckelt ewech
siréckelen ewech
Passé composé
echhunnewechgeréckelt
duhuesewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethuetewechgeréckelt
mirhunnewechgeréckelt
dirhuttewechgeréckelt
sihunnewechgeréckelt
Plus-que-parfait
echhatewechgeréckelt
duhasewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethatewechgeréckelt
mirhatenewechgeréckelt
dirhatewechgeréckelt
sihatenewechgeréckelt
Futur I
echwäert ewechréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechréckelen
dugéifsewechréckelen
hien/si,hatt/etgéifewechréckelen
mirgéifenewechréckelen
dirgéiftewechréckelen
sigéifenewechréckelen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeréckelt
duhässewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethättewechgeréckelt
mirhättenewechgeréckelt
dirhättewechgeréckelt
sihättenewechgeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel ewech!
Plurielréckelt ewech!
ewechgeréckelt
ewechréckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckeleneriwwerréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles