E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechréckel-en wegrücken (D)bouger, déplacer (F)
Stammformen ewechréckel-enréckel-t ewechewechge-réckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckel-en ewech
duréckel-s ewech
hien/si,hatt/etréckel-t ewech
mirréckel-en ewech
dirréckel-t ewech
siréckel-en ewech
Passé composé
echhunnewechge-réckel-t
duhuesewechge-réckel-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-réckel-t
mirhunnewechge-réckel-t
dirhuttewechge-réckel-t
sihunnewechge-réckel-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-réckel-t
duhasewechge-réckel-t
hien/si,hatt/ethatewechge-réckel-t
mirhatenewechge-réckel-t
dirhatewechge-réckel-t
sihatenewechge-réckel-t
Futur I
echwäert ewechréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-réckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechréckel-en
dugéifsewechréckel-en
hien/si,hatt/etgéifewechréckel-en
mirgéifenewechréckel-en
dirgéiftewechréckel-en
sigéifenewechréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechge-réckel-t
duhässewechge-réckel-t
hien/si,hatt/ethättewechge-réckel-t
mirhättenewechge-réckel-t
dirhättewechge-réckel-t
sihättenewechge-réckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel ewech!
Plurielréckel-t ewech!
ewechge-réckel-t
ewechréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckel-eneriwwerréckel-ennoréckel-enofréckel-enréckel-enverréckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles