E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verréckel-en verrücken (D)déplacer (F)
Stammformen verréckel-enverréckel-tverréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverréckel-en
duverréckel-s
hien/si,hatt/etverréckel-t
mirverréckel-en
dirverréckel-t
siverréckel-en
Passé composé
echhuverréckel-t
duhuesverréckel-t
hien/si,hatt/ethuetverréckel-t
mirhuverréckel-t
dirhuttverréckel-t
sihuverréckel-t
Plus-que-parfait
echhatverréckel-t
duhasverréckel-t
hien/si,hatt/ethatverréckel-t
mirhateverréckel-t
dirhatverréckel-t
sihateverréckel-t
Futur I
echwäert verréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverréckel-en
dugéifsverréckel-en
hien/si,hatt/etgéifverréckel-en
mirgéifeverréckel-en
dirgéiftverréckel-en
sigéifeverréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättverréckel-t
duhässverréckel-t
hien/si,hatt/ethättverréckel-t
mirhätteverréckel-t
dirhättverréckel-t
sihätteverréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverréckel!
Plurielverréckel-t!
verréckel-t
verréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckel-eneriwwerréckel-enewechréckel-ennoréckel-enofréckel-enréckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles