E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reduz-éier-en reduzieren (D)réduire (F)
Stammformen reduz-éier-enreduz-éier-treduz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreduz-éier-en
dureduz-éier-s
hien/si,hatt/etreduz-éier-t
mirreduz-éier-en
dirreduz-éier-t
sireduz-éier-en
Passé composé
echhureduz-éier-t
duhuesreduz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreduz-éier-t
mirhureduz-éier-t
dirhuttreduz-éier-t
sihureduz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreduz-éier-t
duhasreduz-éier-t
hien/si,hatt/ethatreduz-éier-t
mirhatereduz-éier-t
dirhatreduz-éier-t
sihatereduz-éier-t
Futur I
echwäert reduz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reduz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreduz-éier-en
dugéifsreduz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreduz-éier-en
mirgéifereduz-éier-en
dirgéiftreduz-éier-en
sigéifereduz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreduz-éier-t
duhässreduz-éier-t
hien/si,hatt/ethättreduz-éier-t
mirhättereduz-éier-t
dirhättreduz-éier-t
sihättereduz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreduz-éier!
Plurielreduz-éier-t!
reduz-éier-t
reduz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles