E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erareechen hereinreichen (D)
Stammformen erareechenreecht eraneragereecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen eran
dureechs eran
hien/si,hatt/etreecht eran
mirreechen eran
dirreecht eran
sireechen eran
Pass compos
echhunneragereecht
duhueseragereecht
hien/si,hatt/ethueteragereecht
mirhunneragereecht
dirhutteragereecht
sihunneragereecht
Plus-que-parfait
echhateragereecht
duhaseragereecht
hien/si,hatt/ethateragereecht
mirhateneragereecht
dirhateragereecht
sihateneragereecht
Futur I
echwäert erareechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferareechen
dugéifserareechen
hien/si,hatt/etgéiferareechen
mirgéifenerareechen
dirgéifterareechen
sigéifenerareechen
Conditionnel Pass compos
echhtteragereecht
duhsseragereecht
hien/si,hatt/ethtteragereecht
mirhtteneragereecht
dirhtteragereecht
sihtteneragereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech eran!
Plurielreecht eran!
eragereecht
erareechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles