E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erareech-en hereinreichen (D)
Stammformen erareech-enreech-t eranerage-reech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreech-en eran
dureech-s eran
hien/si,hatt/etreech-t eran
mirreech-en eran
dirreech-t eran
sireech-en eran
Pass compos
echhunnerage-reech-t
duhueserage-reech-t
hien/si,hatt/ethueterage-reech-t
mirhunnerage-reech-t
dirhutterage-reech-t
sihunnerage-reech-t
Plus-que-parfait
echhaterage-reech-t
duhaserage-reech-t
hien/si,hatt/ethaterage-reech-t
mirhatenerage-reech-t
dirhaterage-reech-t
sihatenerage-reech-t
Futur I
echwäert erareech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-reech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferareech-en
dugéifserareech-en
hien/si,hatt/etgéiferareech-en
mirgéifenerareech-en
dirgéifterareech-en
sigéifenerareech-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-reech-t
duhsserage-reech-t
hien/si,hatt/ethtterage-reech-t
mirhttenerage-reech-t
dirhtterage-reech-t
sihttenerage-reech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech eran!
Plurielreech-t eran!
erage-reech-t
erareech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areech-enduerchreech-enerausreech-enermreech-eneriwwerreech-eneropreech-enerreech-eniwwerreech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles