E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmreech-en herumreichen (D)faire passer (F)
Stammformen erėmreech-enreech-t erėmerėmge-reech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreech-en erėm
dureech-s erėm
hien/si,hatt/etreech-t erėm
mirreech-en erėm
dirreech-t erėm
sireech-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-reech-t
duhueserėmge-reech-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-reech-t
mirhunnerėmge-reech-t
dirhutterėmge-reech-t
sihunnerėmge-reech-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-reech-t
duhaserėmge-reech-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-reech-t
mirhatenerėmge-reech-t
dirhaterėmge-reech-t
sihatenerėmge-reech-t
Futur I
echwäert erėmreech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-reech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmreech-en
dugéifserėmreech-en
hien/si,hatt/etgéiferėmreech-en
mirgéifenerėmreech-en
dirgéifterėmreech-en
sigéifenerėmreech-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-reech-t
duhässerėmge-reech-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-reech-t
mirhättenerėmge-reech-t
dirhätterėmge-reech-t
sihättenerėmge-reech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech erėm!
Plurielreech-t erėm!
erėmge-reech-t
erėmreech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areech-enduerchreech-enerareech-enerausreech-eneriwwerreech-eneropreech-enerreech-eniwwerreech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles