E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brauen brauen (D)brasser (F)to brew (E)
Stammformen brauenbrautgebraut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrauen
dubraus
hien/si,hatt/etbraut
mirbrauen
dirbraut
sibrauen
Pass compos
echhugebraut
duhuesgebraut
hien/si,hatt/ethuetgebraut
mirhugebraut
dirhuttgebraut
sihugebraut
Plus-que-parfait
echhatgebraut
duhasgebraut
hien/si,hatt/ethatgebraut
mirhategebraut
dirhatgebraut
sihategebraut
Futur I
echwäert brauen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebraut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrauen
dugéifsbrauen
hien/si,hatt/etgéifbrauen
mirgéifebrauen
dirgéiftbrauen
sigéifebrauen
Conditionnel Pass compos
echhttgebraut
duhssgebraut
hien/si,hatt/ethttgebraut
mirhättegebraut
dirhttgebraut
sihättegebraut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrau!
Plurielbraut!
gebraut
brauen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles