E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerreechen herberreichen (D)passer, donner (F)
Stammformen eriwwerreechenreecht eriwwereriwwergereecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen eriwwer
dureechs eriwwer
hien/si,hatt/etreecht eriwwer
mirreechen eriwwer
dirreecht eriwwer
sireechen eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergereecht
duhueseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethueteriwwergereecht
mirhunneriwwergereecht
dirhutteriwwergereecht
sihunneriwwergereecht
Plus-que-parfait
echhateriwwergereecht
duhaseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethateriwwergereecht
mirhateneriwwergereecht
dirhateriwwergereecht
sihateneriwwergereecht
Futur I
echwäert eriwwerreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerreechen
dugéifseriwwerreechen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerreechen
mirgéifeneriwwerreechen
dirgéifteriwwerreechen
sigéifeneriwwerreechen
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergereecht
duhsseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethtteriwwergereecht
mirhtteneriwwergereecht
dirhtteriwwergereecht
sihtteneriwwergereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech eriwwer!
Plurielreecht eriwwer!
eriwwergereecht
eriwwerreechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles