E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerreechen berreichen (D)remettre (F)
Stammformen iwwerreecheniwwerreechtiwwerreecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerreechen
duiwwerreechs
hien/si,hatt/etiwwerreecht
miriwwerreechen
diriwwerreecht
siiwwerreechen
Pass compos
echhunniwwerreecht
duhuesiwwerreecht
hien/si,hatt/ethuetiwwerreecht
mirhunniwwerreecht
dirhuttiwwerreecht
sihunniwwerreecht
Plus-que-parfait
echhatiwwerreecht
duhasiwwerreecht
hien/si,hatt/ethatiwwerreecht
mirhateniwwerreecht
dirhatiwwerreecht
sihateniwwerreecht
Futur I
echwäert iwwerreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerreecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerreechen
dugéifsiwwerreechen
hien/si,hatt/etgéifiwwerreechen
mirgéifeniwwerreechen
dirgéiftiwwerreechen
sigéifeniwwerreechen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerreecht
duhssiwwerreecht
hien/si,hatt/ethttiwwerreecht
mirhtteniwwerreecht
dirhttiwwerreecht
sihtteniwwerreecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerreech!
Plurieliwwerreecht!
iwwerreecht
iwwerreechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles