E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerreech-en berreichen (D)remettre (F)
Stammformen iwwerreech-eniwwerreech-tiwwerreech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerreech-en
duiwwerreech-s
hien/si,hatt/etiwwerreech-t
miriwwerreech-en
diriwwerreech-t
siiwwerreech-en
Pass compos
echhunniwwerreech-t
duhuesiwwerreech-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerreech-t
mirhunniwwerreech-t
dirhuttiwwerreech-t
sihunniwwerreech-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerreech-t
duhasiwwerreech-t
hien/si,hatt/ethatiwwerreech-t
mirhateniwwerreech-t
dirhatiwwerreech-t
sihateniwwerreech-t
Futur I
echwäert iwwerreech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerreech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerreech-en
dugéifsiwwerreech-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerreech-en
mirgéifeniwwerreech-en
dirgéiftiwwerreech-en
sigéifeniwwerreech-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerreech-t
duhssiwwerreech-t
hien/si,hatt/ethttiwwerreech-t
mirhtteniwwerreech-t
dirhttiwwerreech-t
sihtteniwwerreech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerreech!
Plurieliwwerreech-t!
iwwerreech-t
iwwerreech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areech-enduerchreech-enerareech-enerausreech-enermreech-eneriwwerreech-eneropreech-enerreech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles