E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bereecheren bereichern (D)enrichir (F)
Stammformen bereecherenbereechertbereechert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbereecheren
dubereechers
hien/si,hatt/etbereechert
mirbereecheren
dirbereechert
sibereecheren
Pass compos
echhubereechert
duhuesbereechert
hien/si,hatt/ethuetbereechert
mirhubereechert
dirhuttbereechert
sihubereechert
Plus-que-parfait
echhatbereechert
duhasbereechert
hien/si,hatt/ethatbereechert
mirhatebereechert
dirhatbereechert
sihatebereechert
Futur I
echwäert bereecheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bereechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbereecheren
dugéifsbereecheren
hien/si,hatt/etgéifbereecheren
mirgéifebereecheren
dirgéiftbereecheren
sigéifebereecheren
Conditionnel Pass compos
echhttbereechert
duhssbereechert
hien/si,hatt/ethttbereechert
mirhättebereechert
dirhttbereechert
sihättebereechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbereecher!
Plurielbereechert!
bereechert
bereecheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreecherenreecheren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles