E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reecheren ruchern (D)fumer (F)
Stammformen reecherenreechertgereechert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreecheren
dureechers
hien/si,hatt/etreechert
mirreecheren
dirreechert
sireecheren
Pass compos
echhugereechert
duhuesgereechert
hien/si,hatt/ethuetgereechert
mirhugereechert
dirhuttgereechert
sihugereechert
Plus-que-parfait
echhatgereechert
duhasgereechert
hien/si,hatt/ethatgereechert
mirhategereechert
dirhatgereechert
sihategereechert
Futur I
echwäert reecheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gereechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreecheren
dugéifsreecheren
hien/si,hatt/etgéifreecheren
mirgéifereecheren
dirgéiftreecheren
sigéifereecheren
Conditionnel Pass compos
echhttgereechert
duhssgereechert
hien/si,hatt/ethttgereechert
mirhättegereechert
dirhttgereechert
sihättegereechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreecher!
Plurielreechert!
gereechert
reecheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreecherenbereecheren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles