E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reflekt-éier-en reflektieren (D)réflecter (F)
Stammformen reflekt-éier-enreflekt-éier-treflekt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreflekt-éier-en
dureflekt-éier-s
hien/si,hatt/etreflekt-éier-t
mirreflekt-éier-en
dirreflekt-éier-t
sireflekt-éier-en
Passé composé
echhureflekt-éier-t
duhuesreflekt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreflekt-éier-t
mirhureflekt-éier-t
dirhuttreflekt-éier-t
sihureflekt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreflekt-éier-t
duhasreflekt-éier-t
hien/si,hatt/ethatreflekt-éier-t
mirhatereflekt-éier-t
dirhatreflekt-éier-t
sihatereflekt-éier-t
Futur I
echwäert reflekt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reflekt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreflekt-éier-en
dugéifsreflekt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreflekt-éier-en
mirgéifereflekt-éier-en
dirgéiftreflekt-éier-en
sigéifereflekt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreflekt-éier-t
duhässreflekt-éier-t
hien/si,hatt/ethättreflekt-éier-t
mirhättereflekt-éier-t
dirhättreflekt-éier-t
sihättereflekt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreflekt-éier!
Plurielreflekt-éier-t!
reflekt-éier-t
reflekt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles