E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reforméieren reformieren (D)réformer (F)
Stammformen reforméierenreforméiertreforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreforméieren
dureforméiers
hien/si,hatt/etreforméiert
mirreforméieren
dirreforméiert
sireforméieren
Passé composé
echhureforméiert
duhuesreforméiert
hien/si,hatt/ethuetreforméiert
mirhureforméiert
dirhuttreforméiert
sihureforméiert
Plus-que-parfait
echhatreforméiert
duhasreforméiert
hien/si,hatt/ethatreforméiert
mirhatereforméiert
dirhatreforméiert
sihatereforméiert
Futur I
echwäert reforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreforméieren
dugéifsreforméieren
hien/si,hatt/etgéifreforméieren
mirgéifereforméieren
dirgéiftreforméieren
sigéifereforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättreforméiert
duhässreforméiert
hien/si,hatt/ethättreforméiert
mirhättereforméiert
dirhättreforméiert
sihättereforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreforméier!
Plurielreforméiert!
reforméiert
reforméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deforméierenforméierentransforméieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles