E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reform-éier-en reformieren (D)réformer (F)
Stammformen reform-éier-enreform-éier-treform-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreform-éier-en
dureform-éier-s
hien/si,hatt/etreform-éier-t
mirreform-éier-en
dirreform-éier-t
sireform-éier-en
Passé composé
echhureform-éier-t
duhuesreform-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreform-éier-t
mirhureform-éier-t
dirhuttreform-éier-t
sihureform-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreform-éier-t
duhasreform-éier-t
hien/si,hatt/ethatreform-éier-t
mirhatereform-éier-t
dirhatreform-éier-t
sihatereform-éier-t
Futur I
echwäert reform-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reform-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreform-éier-en
dugéifsreform-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreform-éier-en
mirgéifereform-éier-en
dirgéiftreform-éier-en
sigéifereform-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreform-éier-t
duhässreform-éier-t
hien/si,hatt/ethättreform-éier-t
mirhättereform-éier-t
dirhättreform-éier-t
sihättereform-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreform-éier!
Plurielreform-éier-t!
reform-éier-t
reform-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deform-éier-enform-éier-entransform-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles