E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech regener-éier-en regenerieren (D)regénerer (F)
Stammformen sech regener-éier-ensech regener-éier-tregener-éier-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregener-éier-e mech
duregener-éier-s dech
hien/si,hatt/etregener-éier-t sech
mirregener-éier-en eis
dirregener-éier-t iech
siregener-éier-e sech
Passé composé
echhumechregener-éier-t
duhuesdechregener-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechregener-éier-t
mirhunneisregener-éier-t
dirhuttiechregener-éier-t
sihusechregener-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechregener-éier-t
duhasdechregener-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechregener-éier-t
mirhateneisregener-éier-t
dirhatiechregener-éier-t
sihatesechregener-éier-t
Futur I
echwäert regener-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regener-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregener-éier-en
dugéifsregener-éier-en
hien/si,hatt/etgéifregener-éier-en
mirgéiferegener-éier-en
dirgéiftregener-éier-en
sigéiferegener-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechregener-éier-t
duhässdechregener-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechregener-éier-t
mirhätteneisregener-éier-t
dirhättiechregener-éier-t
sihättesechregener-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregener-éierdech!
Plurielregener-éier-tiech!
regener-éier-t
regener-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
degener-éier-engener-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles