E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

regionalis-éier-en regionalisieren (D)régionaliser (F)
Stammformen regionalis-éier-enregionalis-éier-tregionalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregionalis-éier-en
duregionalis-éier-s
hien/si,hatt/etregionalis-éier-t
mirregionalis-éier-en
dirregionalis-éier-t
siregionalis-éier-en
Passé composé
echhuregionalis-éier-t
duhuesregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetregionalis-éier-t
mirhuregionalis-éier-t
dirhuttregionalis-éier-t
sihuregionalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatregionalis-éier-t
duhasregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatregionalis-éier-t
mirhateregionalis-éier-t
dirhatregionalis-éier-t
sihateregionalis-éier-t
Futur I
echwäert regionalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regionalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregionalis-éier-en
dugéifsregionalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifregionalis-éier-en
mirgéiferegionalis-éier-en
dirgéiftregionalis-éier-en
sigéiferegionalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättregionalis-éier-t
duhässregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättregionalis-éier-t
mirhätteregionalis-éier-t
dirhättregionalis-éier-t
sihätteregionalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregionalis-éier!
Plurielregionalis-éier-t!
regionalis-éier-t
regionalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles