E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reglement-éier-en reglementieren (D)réglementer (F)
Stammformen reglement-éier-enreglement-éier-treglement-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreglement-éier-en
dureglement-éier-s
hien/si,hatt/etreglement-éier-t
mirreglement-éier-en
dirreglement-éier-t
sireglement-éier-en
Passé composé
echhureglement-éier-t
duhuesreglement-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreglement-éier-t
mirhureglement-éier-t
dirhuttreglement-éier-t
sihureglement-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreglement-éier-t
duhasreglement-éier-t
hien/si,hatt/ethatreglement-éier-t
mirhatereglement-éier-t
dirhatreglement-éier-t
sihatereglement-éier-t
Futur I
echwäert reglement-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reglement-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreglement-éier-en
dugéifsreglement-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreglement-éier-en
mirgéifereglement-éier-en
dirgéiftreglement-éier-en
sigéifereglement-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreglement-éier-t
duhässreglement-éier-t
hien/si,hatt/ethättreglement-éier-t
mirhättereglement-éier-t
dirhättreglement-éier-t
sihättereglement-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreglement-éier!
Plurielreglement-éier-t!
reglement-éier-t
reglement-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles