E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

regrett-éier-en bereuen (D)regretter (F)
Stammformen regrett-éier-enregrett-éier-tregrett-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregrett-éier-en
duregrett-éier-s
hien/si,hatt/etregrett-éier-t
mirregrett-éier-en
dirregrett-éier-t
siregrett-éier-en
Passé composé
echhuregrett-éier-t
duhuesregrett-éier-t
hien/si,hatt/ethuetregrett-éier-t
mirhuregrett-éier-t
dirhuttregrett-éier-t
sihuregrett-éier-t
Plus-que-parfait
echhatregrett-éier-t
duhasregrett-éier-t
hien/si,hatt/ethatregrett-éier-t
mirhateregrett-éier-t
dirhatregrett-éier-t
sihateregrett-éier-t
Futur I
echwäert regrett-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regrett-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregrett-éier-en
dugéifsregrett-éier-en
hien/si,hatt/etgéifregrett-éier-en
mirgéiferegrett-éier-en
dirgéiftregrett-éier-en
sigéiferegrett-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättregrett-éier-t
duhässregrett-éier-t
hien/si,hatt/ethättregrett-éier-t
mirhätteregrett-éier-t
dirhättregrett-éier-t
sihätteregrett-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregrett-éier!
Plurielregrett-éier-t!
regrett-éier-t
regrett-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles