E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rehabilitéieren rehabilitieren (D)réhabiliter (F)
Stammformen rehabilitéierenrehabilitéiertrehabilitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrehabilitéieren
durehabilitéiers
hien/si,hatt/etrehabilitéiert
mirrehabilitéieren
dirrehabilitéiert
sirehabilitéieren
Passé composé
echhurehabilitéiert
duhuesrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethuetrehabilitéiert
mirhurehabilitéiert
dirhuttrehabilitéiert
sihurehabilitéiert
Plus-que-parfait
echhatrehabilitéiert
duhasrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethatrehabilitéiert
mirhaterehabilitéiert
dirhatrehabilitéiert
sihaterehabilitéiert
Futur I
echwäert rehabilitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rehabilitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrehabilitéieren
dugéifsrehabilitéieren
hien/si,hatt/etgéifrehabilitéieren
mirgéiferehabilitéieren
dirgéiftrehabilitéieren
sigéiferehabilitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrehabilitéiert
duhässrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethättrehabilitéiert
mirhätterehabilitéiert
dirhättrehabilitéiert
sihätterehabilitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrehabilitéier!
Plurielrehabilitéiert!
rehabilitéiert
rehabilitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles