E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rehabilit-éier-en rehabilitieren (D)réhabiliter (F)
Stammformen rehabilit-éier-enrehabilit-éier-trehabilit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrehabilit-éier-en
durehabilit-éier-s
hien/si,hatt/etrehabilit-éier-t
mirrehabilit-éier-en
dirrehabilit-éier-t
sirehabilit-éier-en
Passé composé
echhurehabilit-éier-t
duhuesrehabilit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrehabilit-éier-t
mirhurehabilit-éier-t
dirhuttrehabilit-éier-t
sihurehabilit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrehabilit-éier-t
duhasrehabilit-éier-t
hien/si,hatt/ethatrehabilit-éier-t
mirhaterehabilit-éier-t
dirhatrehabilit-éier-t
sihaterehabilit-éier-t
Futur I
echwäert rehabilit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rehabilit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrehabilit-éier-en
dugéifsrehabilit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrehabilit-éier-en
mirgéiferehabilit-éier-en
dirgéiftrehabilit-éier-en
sigéiferehabilit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrehabilit-éier-t
duhässrehabilit-éier-t
hien/si,hatt/ethättrehabilit-éier-t
mirhätterehabilit-éier-t
dirhättrehabilit-éier-t
sihätterehabilit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrehabilit-éier!
Plurielrehabilit-éier-t!
rehabilit-éier-t
rehabilit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles