E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

areien einreihen (D)ranger, classer (F)
Stammformen areienreit anagereit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreien an
dureis an
hien/si,hatt/etreit an
mirreien an
dirreit an
sireien an
Pass compos
echhunnagereit
duhuesagereit
hien/si,hatt/ethuetagereit
mirhunnagereit
dirhuttagereit
sihunnagereit
Plus-que-parfait
echhatagereit
duhasagereit
hien/si,hatt/ethatagereit
mirhatenagereit
dirhatagereit
sihatenagereit
Futur I
echwäert areien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agereit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifareien
dugéifsareien
hien/si,hatt/etgéifareien
mirgéifenareien
dirgéiftareien
sigéifenareien
Conditionnel Pass compos
echhttagereit
duhssagereit
hien/si,hatt/ethttagereit
mirhttenagereit
dirhttagereit
sihttenagereit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrei an!
Plurielreit an!
agereit
areien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bereienopreienreien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles