E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mreiden umreiten (D)contourner ( cheval) (F)
Stammformen mreidenreit mmgeridden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiden m
dureits m
hien/si,hatt/etreit m
mirreiden m
dirreit m
sireiden m
Pass compos
echsinnmgeridden
dubassmgeridden
hien/si,hatt/etassmgeridden
mirsinnmgeridden
dirsiddmgeridden
sisinnmgeridden
Plus-que-parfait
echwarmgeridden
duwaarsmgeridden
hien/si,hatt/etwarmgeridden
mirwarenmgeridden
dirwaartmgeridden
siwarenmgeridden
Futur I
echwäert mreiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeridde sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmreiden
dugéifsmreiden
hien/si,hatt/etgéifmreiden
mirgéifenmreiden
dirgéiftmreiden
sigéifenmreiden
Conditionnel Pass compos
echwiermgeridden
duwiersmgeridden
hien/si,hatt/etwiermgeridden
mirwierenmgeridden
dirwiertmgeridden
siwierenmgeridden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreit m!
Plurielreit m!
mgeridden
mreiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreidenerareidenreiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles