E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erareiden reinreiten (D)
Stammformen erareidenreit eranerageridden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiden eran
dureits eran
hien/si,hatt/etreit eran
mirreiden eran
dirreit eran
sireiden eran
Pass compos
echsinnerageridden
dubasserageridden
hien/si,hatt/etasserageridden
mirsinnerageridden
dirsidderageridden
sisinnerageridden
Plus-que-parfait
echwarerageridden
duwaarserageridden
hien/si,hatt/etwarerageridden
mirwarenerageridden
dirwaarterageridden
siwarenerageridden
Futur I
echwäert erareiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageridde sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferareiden
dugéifserareiden
hien/si,hatt/etgéiferareiden
mirgéifenerareiden
dirgéifterareiden
sigéifenerareiden
Conditionnel Pass compos
echwiererageridden
duwierserageridden
hien/si,hatt/etwiererageridden
mirwierenerageridden
dirwierterageridden
siwierenerageridden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreit eran!
Plurielreit eran!
erageridden
erareiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreidenmreidenreiden
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles