E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erareid-en reinreiten (D)
Stammformen erareid-enrei-t eranerage-ridd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreid-en eran
dureit-s eran
hien/si,hatt/etrei-t eran
mirreid-en eran
dirrei-t eran
sireid-en eran
Pass compos
echsinnerage-ridd-en
dubasserage-ridd-en
hien/si,hatt/etasserage-ridd-en
mirsinnerage-ridd-en
dirsidderage-ridd-en
sisinnerage-ridd-en
Plus-que-parfait
echwarerage-ridd-en
duwaarserage-ridd-en
hien/si,hatt/etwarerage-ridd-en
mirwarenerage-ridd-en
dirwaarterage-ridd-en
siwarenerage-ridd-en
Futur I
echwäert erareid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-ridd-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferareid-en
dugéifserareid-en
hien/si,hatt/etgéiferareid-en
mirgéifenerareid-en
dirgéifterareid-en
sigéifenerareid-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-ridd-en
duwierserage-ridd-en
hien/si,hatt/etwiererage-ridd-en
mirwierenerage-ridd-en
dirwierterage-ridd-en
siwierenerage-ridd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreit eran!
Plurielrei-t eran!
erage-ridd-en
erareid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreid-enmreid-enreid-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles