E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reiden reiten (D)aller cheval (F)ride (E)
Stammformen reidenreitgeridden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiden
dureits
hien/si,hatt/etreit
mirreiden
dirreit
sireiden
Pass compos
echsigeridden
dubassgeridden
hien/si,hatt/etassgeridden
mirsigeridden
dirsiddgeridden
sisigeridden
Plus-que-parfait
echwargeridden
duwaarsgeridden
hien/si,hatt/etwargeridden
mirwaregeridden
dirwaartgeridden
siwaregeridden
Futur I
echwäert reiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geridde sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreiden
dugéifsreiden
hien/si,hatt/etgéifreiden
mirgéifereiden
dirgéiftreiden
sigéifereiden
Conditionnel Pass compos
echwiergeridden
duwiersgeridden
hien/si,hatt/etwiergeridden
mirwieregeridden
dirwiertgeridden
siwieregeridden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreit!
Plurielreit!
geridden
reiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreidenmreidenerareiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles