E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aréieren einrühren (D)délayer (F)
Stammformen aréierenréiert anageréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréieren an
duréiers an
hien/si,hatt/etréiert an
mirréieren an
dirréiert an
siréieren an
Passé composé
echhunnageréiert
duhuesageréiert
hien/si,hatt/ethuetageréiert
mirhunnageréiert
dirhuttageréiert
sihunnageréiert
Plus-que-parfait
echhatageréiert
duhasageréiert
hien/si,hatt/ethatageréiert
mirhatenageréiert
dirhatageréiert
sihatenageréiert
Futur I
echwäert aréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaréieren
dugéifsaréieren
hien/si,hatt/etgéifaréieren
mirgéifenaréieren
dirgéiftaréieren
sigéifenaréieren
Conditionnel Passé composé
echhättageréiert
duhässageréiert
hien/si,hatt/ethättageréiert
mirhättenageréiert
dirhättageréiert
sihättenageréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier an!
Plurielréiert an!
ageréiert
aréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beréierenëmréierenopréierenréierenuréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles