E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmréieren umrühren (D)remuer, brasser (F)
Stammformen ëmréierenréiert ëmëmgeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréieren ëm
duréiers ëm
hien/si,hatt/etréiert ëm
mirréieren ëm
dirréiert ëm
siréieren ëm
Passé composé
echhunnëmgeréiert
duhuesëmgeréiert
hien/si,hatt/ethuetëmgeréiert
mirhunnëmgeréiert
dirhuttëmgeréiert
sihunnëmgeréiert
Plus-que-parfait
echhatëmgeréiert
duhasëmgeréiert
hien/si,hatt/ethatëmgeréiert
mirhatenëmgeréiert
dirhatëmgeréiert
sihatenëmgeréiert
Futur I
echwäert ëmréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmréieren
dugéifsëmréieren
hien/si,hatt/etgéifëmréieren
mirgéifenëmréieren
dirgéiftëmréieren
sigéifenëmréieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeréiert
duhässëmgeréiert
hien/si,hatt/ethättëmgeréiert
mirhättenëmgeréiert
dirhättëmgeréiert
sihättenëmgeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier ëm!
Plurielréiert ëm!
ëmgeréiert
ëmréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenberéierenopréierenréierenuréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles