E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmréier-en umrühren (D)remuer, brasser (F)
Stammformen ëmréier-enréier-t ëmëmge-réier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréier-en ëm
duréier-s ëm
hien/si,hatt/etréier-t ëm
mirréier-en ëm
dirréier-t ëm
siréier-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-réier-t
duhuesëmge-réier-t
hien/si,hatt/ethuetëmge-réier-t
mirhunnëmge-réier-t
dirhuttëmge-réier-t
sihunnëmge-réier-t
Plus-que-parfait
echhatëmge-réier-t
duhasëmge-réier-t
hien/si,hatt/ethatëmge-réier-t
mirhatenëmge-réier-t
dirhatëmge-réier-t
sihatenëmge-réier-t
Futur I
echwäert ëmréier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-réier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmréier-en
dugéifsëmréier-en
hien/si,hatt/etgéifëmréier-en
mirgéifenëmréier-en
dirgéiftëmréier-en
sigéifenëmréier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-réier-t
duhässëmge-réier-t
hien/si,hatt/ethättëmge-réier-t
mirhättenëmge-réier-t
dirhättëmge-réier-t
sihättenëmge-réier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier ëm!
Plurielréier-t ëm!
ëmge-réier-t
ëmréier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréier-enberéier-enopréier-enréier-enuréier-enverréier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles