E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbrécken überbrücken (D)ponter (F)to bypass (E)
Stammformen iwwerbréckeniwwerbrécktiwwerbréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerbrécken
duiwwerbrécks
hien/si,hatt/etiwwerbréckt
miriwwerbrécken
diriwwerbréckt
siiwwerbrécken
Passé composé
echhunniwwerbréckt
duhuesiwwerbréckt
hien/si,hatt/ethuetiwwerbréckt
mirhunniwwerbréckt
dirhuttiwwerbréckt
sihunniwwerbréckt
Plus-que-parfait
echhatiwwerbréckt
duhasiwwerbréckt
hien/si,hatt/ethatiwwerbréckt
mirhateniwwerbréckt
dirhatiwwerbréckt
sihateniwwerbréckt
Futur I
echwäert iwwerbrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbrécken
dugéifsiwwerbrécken
hien/si,hatt/etgéifiwwerbrécken
mirgéifeniwwerbrécken
dirgéiftiwwerbrécken
sigéifeniwwerbrécken
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerbréckt
duhässiwwerbréckt
hien/si,hatt/ethättiwwerbréckt
mirhätteniwwerbréckt
dirhättiwwerbréckt
sihätteniwwerbréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbréckt !
Plurieliwwerbréckt !
iwwerbréckt
iwwerbrécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles