E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbréck-en überbrücken (D)ponter (F)to bypass (E)
Stammformen iwwerbréck-eniwwerbréck-tiwwerbréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerbréck-en
duiwwerbréck-s
hien/si,hatt/etiwwerbréck-t
miriwwerbréck-en
diriwwerbréck-t
siiwwerbréck-en
Passé composé
echhunniwwerbréck-t
duhuesiwwerbréck-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerbréck-t
mirhunniwwerbréck-t
dirhuttiwwerbréck-t
sihunniwwerbréck-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerbréck-t
duhasiwwerbréck-t
hien/si,hatt/ethatiwwerbréck-t
mirhateniwwerbréck-t
dirhatiwwerbréck-t
sihateniwwerbréck-t
Futur I
echwäert iwwerbréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbréck-en
dugéifsiwwerbréck-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerbréck-en
mirgéifeniwwerbréck-en
dirgéiftiwwerbréck-en
sigéifeniwwerbréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerbréck-t
duhässiwwerbréck-t
hien/si,hatt/ethättiwwerbréck-t
mirhätteniwwerbréck-t
dirhättiwwerbréck-t
sihätteniwwerbréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbréck-t !
Plurieliwwerbréck-t !
iwwerbréck-t
iwwerbréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles