E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verréieren verrühren (D)mélanger (F)
Stammformen verréierenverréiertverréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echverréieren
duverréiers
hien/si,hatt/etverréiert
mirverréieren
dirverréiert
siverréieren
Passé composé
echhuverréiert
duhuesverréiert
hien/si,hatt/ethuetverréiert
mirhuverréiert
dirhuttverréiert
sihuverréiert
Plus-que-parfait
echhatverréiert
duhasverréiert
hien/si,hatt/ethatverréiert
mirhateverréiert
dirhatverréiert
sihateverréiert
Futur I
echwäert verréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverréieren
dugéifsverréieren
hien/si,hatt/etgéifverréieren
mirgéifeverréieren
dirgéiftverréieren
sigéifeverréieren
Conditionnel Passé composé
echhättverréiert
duhässverréiert
hien/si,hatt/ethättverréiert
mirhätteverréiert
dirhättverréiert
sihätteverréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverréier!
Plurielverréiert!
verréiert
verréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenberéierenëmréierenopréierenréierenuréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles