E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

réieren rühren (D)agiter (F)
Stammformen réierenréiertgeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréieren
duréiers
hien/si,hatt/etréiert
mirréieren
dirréiert
siréieren
Passé composé
echhugeréiert
duhuesgeréiert
hien/si,hatt/ethuetgeréiert
mirhugeréiert
dirhuttgeréiert
sihugeréiert
Plus-que-parfait
echhatgeréiert
duhasgeréiert
hien/si,hatt/ethatgeréiert
mirhategeréiert
dirhatgeréiert
sihategeréiert
Futur I
echwäert réieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifréieren
dugéifsréieren
hien/si,hatt/etgéifréieren
mirgéiferéieren
dirgéiftréieren
sigéiferéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeréiert
duhässgeréiert
hien/si,hatt/ethättgeréiert
mirhättegeréiert
dirhättgeréiert
sihättegeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier!
Plurielréiert!
geréiert
réieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenberéierenëmréierenopréierenuréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles